Пена за чистење Bluem, 100 ml

За брзо чистење на забите и непцата дури и во движење во само 3 чекори: испумпајте, изжабуркајте, плукнете.

830,00 ден
30002
На залиха
+


Богатата пена за чистење BLUEM, специјално е создадена за нега на пародонталните ткива и оралната мукоза за секој оној што често патува, и за чистење на забите без четка или вода. Се што е потребно е да се испумпа во устата, да се изжабурка и да се плукне. Погодна е за брзо и лесно чистење на ортодонтски апарати, протези и алајнери. Пената за чистење содржи специјална формула создадена од светски познатиот стоматолог и орален хирург dr.Petra Blijdorpa. Со активен кислород добиен од медот се бори против шесте најзастапени бактерии во устата.

Дава чувство на чисти заби и свеж здив.

АКТИВЕН КИСЛОРОД МЕД КСИЛИТОЛ ЛАКТОФЕРИН

• влијае на регенерацијата на ткивата

• спречува развој на инфекции

• ја зголемува моќта на плунката за самочистење


• извор на биоактивни растителни материи

• извор на антиоксиданси


• го штити емајлот и формира заштитен слој околу забите, со тоа го спречува создавањето на дентален плак

• протеин со антимикробна активност кој е природно присутен во плунката

Предности на пената за чистење Bluem:

• уникатна формула со активен кислород
• се бори против штетните бактерии
• едноставна е за употреба
• обезбедува здрави заби и непца
• има едноставен начин за чистење на протезите и ортодонтските апарати
• погодна е кај чувствителни заби

• без флуориди и без алкохол

За кого е наменета пената за чистење Bluem?

• за оние кои живеат брз живот, за лесна и брза хигиена на устата во движење
• за оние кои носат фиксни и други ортодонтски апарати и ретејнери
• за оние кои носат гуми за бруксизам
• за оние кои носат протези
• за спортисти кои носат заштитна гума
• за оние кои имаат проблеми со дишењето и сува уста
• за оние кои имале орално-хируршка интервенција во устата


Производител: 5 Pillars Research B. V., Холандија

-

  • 100 ml пена за чистење Bluem

Состав (INCI):

  • Aqua, Glycerin, Mel, Sodium Lauryl Sulfate, PVP, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Sodium Citrate, Cellulose Gum, Aroma, Sodium Perborate, Sodium Methylparaben, Citric Acid, Methyl Salicylate, Xylitol, Lactoferrin, Magnesium Sulfate, CI 42090.